naked women
black booty
free sex pics
free ebony porn
1080p porn

BDO Podatki i Rachunkowość nr 6 (32) Czerwiec 2010

A   A   A

Co grozi Ci za nieprzechowywanie faktur i rachunków?

(Źródło: Vademecum VAT)

 

Musisz pamiętać, iż ustawa o VAT nakazuje Ci przechowywanie wystawianych przez siebie faktur VAT przez określony czas. Pamiętaj, że zgodnie z art. 112 masz obowiązek przechowywania ewidencji prowadzonej dla celów rozliczania VAT oraz wszystkich dokumentów z tym związanych, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W praktyce z uwagi na brak definicji ustawowej pojęcia „nieprzechowywanie" (o którym mowa w art. 62 § 3 kodeksu karnego skarbowego) należy przyjąć, że termin ten powinieneś rozumieć zarówno jako całkowite nieprzechowywanie (tj. natychmiastowe ich niszczenie), jak również nieprzechowywanie ich przez ustawowo wymagany okres.

 

Zwróć jednak uwagę, iż zachowanie polegające na nieprzechowywaniu faktur lub rachunków musi być zawinione, aby mogło stanowić przestępstwo skarbowe. Dlatego też w przypadku, gdy dokumenty te nie mogły być przechowywane np. z powodu ich zniszczenia w wyniku działania siły wyższej - wówczas nie popełniasz zasadniczo przestępstwa skarbowego, gdyż nie można Ci przypisać winy w tym zakresie.

 

Reasumując, musisz przechowywać dokumenty przez 5 lat, licząc od końca tego roku, w którym upłynął termin zapłaty podatku. Nie możesz wcześniej się ich pozbywać, bo w razie kontroli będziesz miał problem z udowodnieniem, że nabyłeś jakieś towary bądź usługi, gdyż nie będziesz posiadał głównych dokumentów uprawniających do rozliczenia VAT.  

 

Przykład

Pan Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą, w której zajmuje się sprzedażą hurtową materiałów budowlanych. W listopadzie 2009 r. po uderzeniu pioruna wybuchł w siedzibie jego firmy pożar. W jego wyniku spłonęły wszystkie kopie faktur VAT dotyczące dokonanej przez niego sprzedaży w ostatnich 5 latach. W tym przypadku Panu Kowalskiemu nie można zarzucić nieprzechowywania dokumentów, gdyż nie ponosi on winy za ich zniszczenie.

 

Pamiętaj, iż podlegasz karze grzywny do 180 stawek dziennych wówczas, gdy:

  • wbrew obowiązkowi nie przechowujesz wystawionej lub otrzymanej faktury, rachunku bądź dowodu zakupu towarów, a także wtedy, gdy
  • dokonujesz sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej,
  • nie wydasz nabywcy paragony fiskalnego.

 

Nie zapominaj więc, iż aby nie narazić się na sankcje z kodeksu karnego skarbowego - musisz przechowywać dokumenty przez 5 lat, licząc od końca tego roku, w którym powstał obowiązek podatkowy. Ponadto zawsze ewidencjonuj sprzedaż w kasie fiskalnej, jeśli dokonujesz transakcji na rzecz podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej (lub prowadzonej w formie gospodarstwa rolnego) i zawsze wydawaj nabywcy paragon fiskalny. Są to proste czynności i każdy o nich wie, jednak czasami w praktyce z powodu nawału innych prac przy sprzedaży odręcznej podatnicy o nich zapominają, a wtedy fiskus ma prawo nałożyć karę z kodeksu karnego skarbowego.


<< powrót

zobacz także artykuły


KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

NASI PARTNERZY