hd porn tube
free sex sites
black porn videos
3d cartoon porn
black porn

BDO Podatki i Rachunkowość nr 9 (23) Wrzesień 2009

A   A   A

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia

(Źródło: Ubezpieczenia Społeczne w praktyce)

Pracownik zachorował w okresie wypowiedzenia. Po ustaniu zatrudnienia wykorzystał 182 dni zasiłkowe. Teraz stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego będzie taka jak zasiłku chorobowego?

 

Jeżeli osoba pobierała zasiłek chorobowy z ZUS po ustaniu stosunku pracy, to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego powinna być przez ZUS ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Podobnie będzie z podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

 

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, poprzedzającego to świadczenie, zwiększona ewentualnie o wskaźnik waloryzacji, określony na dany kwartał w komunikacie Prezesa ZUS.

 

Podstawa wymiaru nieograniczona w czasie zatrudnienia

 

W czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, czyli w czasie trwania stosunku pracy, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego) nie podlega żadnym ograniczeniom.

 

Po ustaniu zatrudnienia podstawa ograniczona

 

Inaczej jest, gdy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia. W takim przypadku podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego) przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia, ustalanego co kwartał dla celów emerytalnych. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. jest to kwota 3.185,61 zł.

 

Podstawa prawna:

  • art. 19, 36, 46, 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267),
  • Komunikat Prezesa GUS z 12 maja 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2009 r. (MP nr 30, poz. 447).

 


Krystyna Tymorek

radca prawny


<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY